پیامبر گرامی اسلام (ص) : هیچ گاه مال انسان با صدقه دادن کم نخواهد شد، پس صدقه بدهید و نترسید.

خدمات موسسه خیریه امام جواد (ع)

فعالیتهای موسسۀ خیریۀ امام جواد علیه السلام در افغانستان و در سایر شعب این موسسه در مجموع به پنج بخش اصلی تقسیم می شود که هر یک از این بخش ها شامل چند نوع فعالیت می باشند.

بخش معیشتی

 کمکهای معیشتی که یکی از اساسی ترین نیازهای خانواده ها می باشد، در اولویت کمکهای موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) قرار داشته و کمک و حمایت از محرومان و نیازمندان برای این موسسه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از بین بخشهای مختلف موسسه، بخش معیشتی، بودجه بیشتری را به خود اختصاص می دهد و به همین دلیل نیازمند کمکهای بیشتر شما عزیزان می باشد. این بخش شامل توزیع بسته های مواد غذایی خام، توزیع غذای گرم، توزیع پوشاک، لوازم ضروری خانه، در فصل سرما توزیع ذغال، ذغال سنگ، گاز، چوب و هزینه مصرفی برق می شود.

بخش درمانی

بخش درمانی موسسه یکی از پرکارترین بخشهای موسسه می باشد، در این بخش فعالیت موسسه نسبت به سایر بخشها گسترده تر و پر هزینه تر می باشد، با توجه به موضوع صحت که از مهمترین مسائل زندگی می باشد، موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش توجه خاصی داشته و سعی در ارائۀ بهترین خدمات برای بیماران محترم نیازمند را دارد.کمک های درمانی شامل معاینه ( ویزیت ) و ارائه داروی رایگان، کمک هزینه درمان و عمل های جراحی در داخل کشور، کمک هزینه درمان و عمل های جراحی در خارج از کشور و معاینه و خدمات بیماران خاص در منزل می باشد. 

بخش آموزشی

آموزش یکی از بنیادی ترین مسائل جامعه می باشد. با توجه به اهمیت نقش تعلیم و تربیه در ایجاد آینده ‌ای روشن برای افراد جامعه، موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش مهم نیز فعالیتهای بنیادی و خاصی دارد تا بتواند با برطرف کردن مشکلات دانش آموزان بی بضاعت، در کشور عزیزمان افغانستان زمینۀ آموزش این عزیزان را از مهد کودک تا مقاطع عالی تحصیلی و بورسیه فراهم نماید؛ تا این عزیزان با خاطری آسوده به تحصیل علم ودانش بپردازند. کمکهای آموزشی موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش شامل: کمک هزینه تحصیلی مکتب، توزیع لوازم التحریر و کمک هزینه ایاب و ذهاب برای دانشجویان محترم تحت پوشش می باشد.

بخش خدمات اجتماعی

انجام این خدمات از وظایف مسئولین جامعه می باشد، با توجه به مشکلات عدیده ای که کشور ما به آن دچار است، در بسیاری از موارد، مردم به صورت خودجوش و داوطلبانه این مشکلات را حل می نمایند. موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) نیز در این مورد پروژه های فراوانی را اجرا می نماید که این خدمات شامل کمک به آبرسانی مناطق نیازمند، ساخت مسکن برای نیازمندان، کمک هزینۀ تهیۀ جهیزیه، کمک هزینۀ ازدواج، پرداخت کرایه خانه، کارآفرینی با ایجاد کارگاههای مختلف از جمله خیاطی، سبد بافی، قالین بافی، خورجین بافی، و همچنین خدمات متفرقه اجتماعی از جمله امداد رسانی در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و پرداخت هزینه کفن و دفن افراد مستمند و نیازمند می باشد.

بخش فرهنگی

در اغلب جوامع بشری، مسائل فرهنگی و آداب و رسوم مربوطه، اهمیت خاصی برای مردم  آن دارد . در کشور عزیز ما هم که فرهنگ مردم از عقایدشان سرچشمه می گیرد، توجه به انجام امور فرهنگی از اولویتهای زندگی مردم می باشد. موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در امر کمک به تأمین این نیازها فعالیتهای ویژه ای دارد که این کمکها شامل : احداث و تجهیز کتابخانه ها، چاپ آثار ادبی و هنری اساتید محترم، برگزاری نمایشگاههای خوشنویسی هنرمندان افغانستانی، تشویق دانش آموزان برتر مدارس و حمایت ویژه مالی از آنان می باشد.