پیامبر گرامی اسلام (ص) : هیچ گاه مال انسان با صدقه دادن کم نخواهد شد، پس صدقه بدهید و نترسید.

بخش فرهنگی

در اغلب جوامع بشری مسائل فرهنگی و آداب و رسوم مربوطه، اهمیت خاصی برای مردم آن دارد. در کشور عزیز ما هم که فرهنگ مردم از عقایدشان سرچشمه می گیرد، توجه به انجام امور فرهنگی از اولویتهای زندگی مردم می باشد. موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در امر کمک به تأمین این نیازها فعالیتهای ویژه ای دارد که این کمکها شامل : احداث و تجهیز کتابخانه ها، چاپ آثار ادبی و هنری اساتید محترم، برگزاری نمایشگاههای خوشنویسی هنرمندان افغانستانی، تشویق دانش آموزان برتر مدارس و حمایت ویژه مالی از آنان می باشد.

احداث و کمک به تجهیز کتابخانه ها

 موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این زمینه با احداث و تجهیز کتابخانه ها خدمت بزرگی را در امر ترویج کتابخوانی و مطالعه دانش آموزان انجام می دهد .

چاپ آثار ادبی اساتید

موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) با نشر آثار استاد مرحوم فدایی شامل : دیوان ایشان، راه روشن و چامه ها و چکامه ها که در قالب اشعار ایشان می باشد، سعی در حمایت از شخصیتهای ادبی و گسترش فرهنگ و ادب پارسی داشته است.

برگزاری نمایشگاه آثار خوشنویسی

موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) جهت تشویق نسل جوان به زیبا نویسی واحیای خطوط اصیل فارسی، اقدام به برگزاری نمایشگاه آثار خوشنویسی اساتید افغانستانی، از جمله استاد نجیب الله انوری نمود.

تشویق دانش آموزان برتر مکاتب (مدارس )

این موسسه جهت حمایت از دانش آموزان برتر، مزایای ویژۀ مالی برای این عزیزان اعطاء می نماید.

تازه ترین فعالیتهای موسسه خیریه در بخش فرهنگی

توزیع شیرینی بمناسبت نیمه شعبان، توسط موسسه خیریه امام جواد (ع) در افغانستان – (هرات)

در اقدامی نیکو به مناسبت ایام خجسته میلاد منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف، با مساعدت نیکوکاران محترم، برای تمامی خانواده های محترم تحت پوشش موسسه خیریه امام جواد علیه السلام شیرینی توزیع گردید.
خداوند متعال از این عزیز و تمامی کسانی که قدمی درراه کمک به نیازمندان هموطنمان بر می دارند به احسن وجه قبول فرماید

برگزاری نمایشگاه موسسات حامی پناهندگان(مشهد)

بمناسبت روز جهانی پناهنده، نمایشگاهی تحت عنوان وطن مهر برگزار گردید؛ این نمایشگاه که در تاریخ 5 تا 10 سرطان برگزار شد، حاصل فراخوان اثار هنرهای تجسمی در 6 رشته شامل عکس. نقاشی رنگ روغن. سیاه قلم. معرق. خطاطی. موسیقی. صنایع دستی و شعر و داستان می باشدکه با ارسال بیش از یک هزار اثر و اکران بیش از 400 اثر پس از ارزیابی و داوری جهت بازدید بینندگان اکران گردید.
دراین نمایشگاه بیش از 20 تشکل فعال افغانستانی و 7 مرکز و نهاد حامی پناهندگان نیز ظرفیت ها و فعالیت های خویش را عرضه کرده اند؛ که از بین نهادهای پناهندگان، موسسه خیریه امام جواد(ع) جزء غرفه های برتر انتخاب گردید؛ که جای بسی مباهات و افتخار است که این موسسه علاوه بر فعالیت در زمینه کمکهای معیشتی و درمانی، توجه و عنایت ویژه ای هم به امور فرهنگی، هنری و ادبی داشته است.