پیامبر گرامی اسلام (ص) : هیچ گاه مال انسان با صدقه دادن کم نخواهد شد، پس صدقه بدهید و نترسید.

دفتر مرکزی موسسه خیریه امام جواد (ع) افغانستان (هرات)

موسسه خیریه امام جواد (ع)، نهادی مردمی، که از بدو تأسیس تاکنون برای رفع نیازمندیهای مردم افغانستان در داخل و خارج از کشور فعالیت می نماید. در سال 1372 هجری شمسی بعد از پیروزی مجاهدین، طبق اساسنامۀ خیریه، دفتر مرکزی موسسه در کشور عزیزمان افغانستان و در شهر هرات باستان تأسیس و در سال 1380 هجری شمسی به ثبت وزارت اقتصاد رسید. مسؤلیت دفتر مرکزی موسسه خیریه امام جواد (ع) در هرات به عهده حاجی بشیر احمد جان دباغپور می باشد.

فعالیت ها

فعالیتهای موسسۀ خیریۀ امام جواد علیه السلام در مجموع به پنج بخش اصلی تقسیم می شود که هر یک از این بخش ها شامل چند نوع فعالیت می باشند.

کمکهای معیشتی که یکی از اساسی ترین نیازهای خانواده ها می باشد در اولویت کمکهای موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) قرار داشته و کمک و حمایت از محرومان و نیازمندان برای این موسسه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از بین بخشهای مختلف موسسه بخش معیشتی، بودجه بیشتری را به خود اختصاص میدهد و به همین دلیل نیازمند کمکهای بیشتر شما عزیزان می باشد. این بخش شامل توزیع بسته های مواد غذایی خام، توزیع غذای گرم، توزیع پوشاک، لوازم ضروری خانه، در فصل سرما توزیع ذغال، ذغال سنگ، گاز، چوب و هزینه مصرفی برق می شود.

بخش درمانی موسسه یکی از پرکارترین بخشهای موسسه می باشد، در این بخش فعالیت موسسه نسبت به سایر بخشها گسترده تر و پر هزینه تر می باشد، با توجه به موضوع صحت که از مهمترین مسائل زندگی می باشد، موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش توجه خاصی داشته و سعی در ارائۀ بهترین خدمات برای بیماران محترم نیازمند را دارد.کمک های درمانی شامل معاینه (ویزیت ) و ارائه داروی رایگان، کمک هزینه درمان و عمل های جراحی در داخل کشور، کمک هزینه درمان و عمل های جراحی در خارج از کشور و معاینه و خدمات بیماران خاص در منزل می باشد.

آموزش یکی از بنیادی ترین مسائل جامعه می باشد. با توجه به اهمیت نقش تعلیم و تربیه در ایجاد آینده ‌ای روشن برای افراد جامعه، موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش مهم نیز فعالیتهای بنیادی و خاصی دارد تا بتواند با برطرف کردن مشکلات دانش آموزان بی بضاعت، زمینۀ آموزش این عزیزان را از مهد کودک تا مقاطع عالی تحصیلی و بورسیه، فراهم نماید تا این عزیزان با خاطری آسوده به تحصیل علم ودانش بپردازند. کمکهای آموزشی موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در این بخش شامل: کمک هزینه تحصیلی مکتب، توزیع لوازم التحریر و کمک هزینه ایاب و ذهاب برای دانشجویان محترم تحت پوشش می باشد.

انجام این خدمات از وظایف مسئولین جامعه می باشد، با توجه به مشکلات عدیده ای که کشور ما به آن دچار است، در بسیاری از موارد مردم به صورت خودجوش و داوطلبانه این مشکلات را حل می نمایند. موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) نیز در این مورد پروژه های فراوانی را اجرا می نماید که این خدمات شامل کمک به آبرسانی مناطق نیازمند، ساخت مسکن برای نیازمندان، کمک هزینۀ تهیۀ جهیزیه، کمک هزینۀ ازدواج، پرداخت کرایه خانه، کارآفرینی با ایجاد کارگاههای مختلف از جمله خیاطی، سبد بافی، قالین بافی، خورجین بافی، و همچنین خدمات متفرقه اجتماعی از جمله امداد رسانی در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و پرداخت هزینه کفن و دفن افراد مستمند و نیازمند می باشد.

در اغلب جوامع بشری مسائل فرهنگی و آداب و رسوم آن جوامع، اهمیت خاصی برای مردم آن دارد . در کشور عزیز ما هم که فرهنگ مردم از عقایدشان سرچشمه می گیرد، توجه به انجام امور فرهنگی از اولویتهای زندگی مردم می باشد. موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) در امر کمک به تأمین این نیازها فعالیتهای ویژه ای دارد که این کمکها شامل : احداث و تجهیز کتابخانه ها، چاپ آثار ادبی و هنری اساتید محترم، برگزاری نمایشگاههای خوشنویسی هنرمندان افغانستانی، تشویق دانش آموزان برتر مدارس و حمایت ویژه مالی از آنان می باشد.

تشکیلات

موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) یک نهاد خدمت محور می باشد و عدۀ زیادی از افراد در این موسسه به صورت داوطلبانه خدمت می نمایند.

اعضای هیئت مدیره موسسۀ خیریه امام جواد (ع)

متشکل از 30 نفر اعضای اصلی و 20 نفر عضو علی البدل می باشد که به طور رضاکار در خدمت مردم جامعه خویش می باشند و به طور مستمر برای مشورت، بررسی، نظارت و برنامه ریزی فعالیت های موسسه، گرد هم می آیند.

کارمندان موسسۀ خیریه امام جواد (ع)

موسسۀ خیریۀ امام جواد (ع) علاوه بر اعضای محترم هیئت مدیره، برای پیشبرد فعالیتهای اجرایی خویش، کارمندانی هم در خدمت دارد که در بخش های مختلف موسسه، مشغول به خدمت می باشند.

راھھای ارتباطی

بازار زرگرها، کوچه مسجد جامع صادقیه، اخیر کوچه، دفتر موسسه خیریه امام جواد (ع)

خدمات