پیامبر گرامی اسلام (ص) : هیچ گاه مال انسان با صدقه دادن کم نخواهد شد، پس صدقه بدهید و نترسید.

روش نوین درمانی نیورو فیدبک در موسسه خیریه امام جواد (ع) زیر نظر داکتر صاحب هاشمی

درمان بیماران عصبی به روش نیورو فیدبک

بسمه تعالی
معرفی مختصری در مورد روش تداوی نیوروفید بک ((N.F.B
نیوروفید بک (Neuro Feed back) یا نیوروفید بک در اصل نوعی بیو فید بک می باشد که توسط این روش ما می توانیم به صورت مستقیم بر روی مغز کار کنیم.
نیوروفید بک در توصیف روشی به کار می رود که در آن ؛ اطلاعات عصبی به مریضان مبتلا به اختلالات خاص دستگاه عصبی مرکزی یا (C.N.S) بازخورد داده می شود تا مریضان یاد بگیرند چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند.
نیوروفید بک (N.F.B) نوعی فناوری است که به مریضانیکه به روان درمانی و توانبخشی ادراک و شناخت نیاز دارند و یا اشخاصی که در مهارت های ذهنی دچار ضعف هستند، کمک می کند.
این فناوری برای کنترل و تداوی اضطراب – افسردگی- میگرن- اختلال استرس بعد از حادثه (PTSD) اختلالات شخصیتی-صرع یا تشنج- اعتیاد و مشکلات هیجانی تأثیر بسزایی دارد؛ همچنان این فناوری یکی ازروشهای تداوی موثر در تداوی کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه همراه با بیش فعالی (ADHD) و اختلالات رشدی فراگیر ((PDD – مریضی آسپرگر((Asperger – اختلالات یادگیری و اختلال وسواسی – جبری (OCD) است.
علاوه بر این ، نیوروفیدبک در افزایش مهارت های مدیریت و کارایی شغلی –افزایش دقت و سرعت در ورزشکاران و موفقیت آنها در مسابقات نقش بسزایی دارد.
در نیوروفید بک (N.F.B) مریضان یاد می گیرند که چگونه تغییرات متابولیک مغز خود را تقویت کنند تا منجر به کاهش و یا محدودیت در مصرف دارو شود. در این روش تداوی مراجعه کننده هیچ نوع تحریک الکتریکی و یا پیغام آگاهانه ای دریافت نمی کند، همچنین در این روش هیچ نوع سیگنال ورودی وجود ندارد و در نهایت برای مراجعه کننده استرس زا نیست چون مراجعه کننده ای که فیدبک دریافت می کند فقط سیگنال های خروجی دارد که آن هم در سطح فعالیت نیورونی ناخود آگاه انجام می شود.
وقتی که مراجعه کننده توسط سیگنالهای صوتی و تصویری در هر لحظه تحریک می شود، مغز موثر تر عمل می کند و مهمترین موضوع این است که مراجعه کننده به خوبی یاد می گیرد در آینده چگونه و بدون استفاده از دستگاه نیورو فیدبک به سطح پیشرفته ای از حالت ذهنی دست یابد.
نیوروفید بک مانند یک برنامه جامع تمرینی است؛ چون راههای ارتباطی بین نیورون هارا تقویت می کند و باعث افزایش پذیرش ذهنی و انعطاف پذیری می شود و بیشتر مشابه یادگیری است.
کلام آخر
نیوروفید بک نوعی فید بک است که در آن عملکرد مغز بصورت لحظه ای در صفحه ی نمایش نشان داده می شود و تلاش می کند با استفاده از ثبت امواج مغزی (E.E.G) و با دادن بازخورد عصبی به شخص نوعی خود تنظیمی را ایجاد و آن را آموزش دهد.
ناگفته نماند که نیوروفیدبک یک روش تداوی مصون وغیر تهاجمی بوده و هیچگونه عوارض جانبی در هنگام تداوی و بعد از تداوی ندارد.
باید خاطرنشان کرد که نیوروفیدبک معجزه نمی کند و درمان تمام مریضی ها نمی باشد بلکه یک فرایند یادگیری است که همکاری کار آموز را می طلبد و این روش در کنار تداوی های دیگر موثر می باشد.
مرکز خدمات درمانی موسسه خیریه امام جواد علیه السلام در افغانستان (هرات) افتخار دارد که به عنوان اولین مرکز دارنده روش تداوی نوین نیوروفید بک مشکل بیماران محترمی که از ناراحتیهای عصبی و مغزی رنج می برند را رفع نماید.
تاکنون بسیاری از بیمارانی که مبتلا به انواع بیماریهای عصبی و مغزی پیچیده بودند با این روش درمانی صحت یاب گردیدند.
بیماران محترم می توانند جهت تداوی زیر نظرداکتر صاحب سید محمد رضا هاشمی (معالج امراض عصبی و مغزی) به مرکز خدمات درمانی موسسه خیریه امام جواد علیه السلام واقع بازار زرگرها- انتهای کوچه مسجد جامع صادقیه مراجعه نمایند.